Evlilik aile danışmanlığı, aile terapisi, aile terapisti, çift terapisi, evlenmek, evli, evlilik, evlilik danışmanı, evlilik psikolojisi, evlilik terapisi, evlilik terapisti, ilişki terapisti

Evlilik Psikolojisi

evlilik

 

Evlilik yüzlerce yıldır süren bir gelenek. Çok ciddi bir olay. Evlenmek yaşamın bundan sonrasını başka bir insanla bir olarak geçirmek demek. Ancak sonra dönemde özellikle gençler arasında evlilik adeta bir oyun gibi algılanmaya başladı. İnsanlar şimdi evleneyim sıkılınca boşanırım kafasında yaşamaya başladılar.

Evlilik kararı iyice düşünülmeden ve değerlendirmeden alınmaması gereken bir karar. Instagrama fotoğraf atmak, kuzenlere hava atmak yahut komşu teyzelerin ağzını kapatmak amaçlı yapılan evliliklerin ya ömürleri kısa oluyor yada sizin ömrünüzden eksiltiyor. Anlaşamayan iki insanın aynı çatı altında yaşaması imkansız. Evlilik iki kişinin bir kişi gibi hareket edebilmesini gerektiriyor. Eğer bu psikolojiye hazır değilseniz evlenmek için biraz acele ediyorsunuz demektir.

Flört, ailelerin tanışması, kız isteme, söz, nişan, ve nihayetinde düğün hızlı ve dolu dolu geçen süreçlerdir. Bu olaylar esnasında farklı bir atmosferde yaşıyor gibi hissedebilirsiniz. Hayatın gerçeklerinden uzaklaşıp sürekli bu modda yaşayıp ilginin sizin üzerinizde kalacağını düşünebilirsiniz. Ancak balayı dönüşünde 2+1 evinizde klasik bir yaşam sürmeye başladığınızda meyve bıçağının ucuna taktığınız elmayı eşinize uzattığınızda aslında evliliğin hiçte masallarda anlatılan gibi büyülü ve ihtişamlı olmadığını göreceksiniz.

Evlilik rutin bazen sıkıcı ancak düzenli bir yaşam demektir. Gözü dışarıda bazı şeyleri yaşayamamış sürekli olarak eldeki kuşa özenenlerin sağlıklı bir şekilde yürütebilecekleri bir kurum değildir. Sadece fiziksel olgunluk değil zihinsel olgunluk gerektirir. Kendi kendine yetemeyen erkekler ve ailesinden kopamayan kadınlar ile mutlu bir yaşam pek mümkün değildir.

Erkek ve kadın evlendiğinin ve belli sorumluluklar yüklendiğinin farkına varmalı. Aksi takdirde sitcomdan bozma absürt komedi olayların yaşandığı evlerde süren mutsuz evlilikler soğuk adliye koridorlarından bitirilmeye çalışılır. İnanın ülkemizde evlenmek çok kolay ancak boşanmak hiçte kolay değildir. Yok biz boşanmayız zorluklarla kurduğumuz yuvamızı bir şekilde kurtarırız şeklinde düşünüyorsanız ellerini ovuşturarak sizleri bekleyen evlilik terapistleriyle sizlere başarılar dilerim…

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir