Evlilik düğün, düğün sonrası, düğün sonrası depresyon, duygusal boşluk, evlilik, evlilik depresyonu, evlilikte boşluk, evlilikte duygusal

Düğün Sonrası Depresyonu

düğün sonrası depresyon

Tanışma, flört, işlerin ciddiye binmesi, ailelerin tanışması, kız isteme, söz, nişan, düğün derken nihayet evlenen çiftlerin başına gelen durumlardan biriside düğün sonrası depresyonudur. Bu olaya depresyon demek yerine düğün sonrası duygusal boşluğa düşmek olarak adlandırmakta mümkün. Günümüzde evlilik mutlu bir başlangıçtan çok çiftler için bir final olarak görülüyor. Sanki bütün bu söz, nişan, düğün vb aktiviteler mükemmel şekilde bitirilip sona ulaşılacak psikolojisi hakim. Aslında evlenmek bir son değil yeni bir hayatın başlangıcıdır.

Özellikle işlerin ciddiye binmesi ile beraber sosyal medyanında etkisiyle beraber gelin ve damadımız adeta birer prens ve prenses rolüne bürünüyor. Çevrelerindeki insanların onları gazlaması ve zaten hayatları boyunca bu anları beklemenin verdiği duygusal haz ile birlikte yapay bir mutluluk havası içine giriyorlar. Bütün olaylar bitip balayından 2+1 evlerine döndüklerinde olayı idrak etmekte zorlanıyorlar. Son dönemde iki tarafta görülmekle birlikte kadınlarımızda hayatı sosyal medyada yaşamak hatta sosyal medya için yaşamak durumu başgösterdi.

evlilik depresyonu

Büyülü ve bol beğenili nişan, düğün ve balayının ardından erkeğin sabahtan akşama kadar çalışacağı kadının ise çalışmıyorsa sabahtan akşama kadar ev işleri ile meşgul olacağı ortalama hayatlarına dönen çiftlerde duygusal sıkıntılar gözleniyor. Duygu dünyalarında yaşanan karmaşa ve sıkıntılar çiftler evlilik hayatında mutlu olmalarının önünde büyük bir engel. Düğün sonrası depresyonu yüzünden yeni başlayan evlilikler bazen kısa süre içerisinde noktalanabiliyor.

Bu durumun önüne geçmek için ilk yapılması gereken şey evliliğe giden süreç içerisinde gerçek hayatta bağı koparmamak. Hayal dünyasına dalmak, yaşanan mutluluğu abartmak, sosyal medya etkisinden çıkamamak gibi durumlar depresyona girişte en önemli etkenler. Yapılması gereken diğer önemli şey ise muhakkak beklentileri düşük tutmak. Burada beklenti olarak kastedilen şey partneriniz değil evlilik yaşamının kendisi. Ayrıca düğünün hemen ardından hayatı rutine bağlamak yerine iki tarafında hoşuna gidecek eğlenceli zaman geçirmenizi sağlayacak aktivitelere yönelmek bu duygusal boşluğa düşmeyi önleyecektir.

Sağlıklı ve mutlu bir evliliğin temelleri en başından atılır. Böylesi duygusal rahatsızlıklara kapılmak ve evlilik yaşamınızda olumsuzluklar yaşamak istemiyorsanız sizlerde burada anlatılanlara dikkat etmelisiniz. Sağlıcakla kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir