Evlilik çocuğum yemek yemiyor, çocuk, çocuk nasıl yemek yer, çocuk neden yemek yemez, çocuk ve yemek, çocuk yemek, çocuk yemek yemiyor, çocuklar, çocuklar neden yemek yemez, kızım yemek yemiyor, oğlum yemek yemiyor, yemekler

Çocuğum Yemek Yemiyor

çocuklar neden yemek yemez

Çocuğum yemek yemiyor eyvah küçük kalacak eyvah çocuğum yetersiz besleniyor gibi cümleler yeni anne olmuş kişilerin kabusudur. İştahsızlık pek çok annenin ortak sorunu. Türk olmanın getirdiği çocuğun ağzına yemek tıkama huyu da eklenince yemek yemeyen çocuklara sahip anneler dertten kederden yerinde duramıyor.

Peki çocuklar neden yemek yemez ?

Aslında bu sorunun tek ve basit bir cevabı yok. Her çocuğun yemek yememesinde farklı sebepler olabilir. Bebekler doğumla beraber eğer bir sorun yoksa yeme yani emme refleksiyle doğarlar. Çocuk eğer sağlıklı ve bir problemi yoksa acıktığı sürece emmek ister. Lakin doğumdan itibaren anne olarak bu dengeyi bozarsanız sıkıntı baş gösterebilir.

1- Acıkmamış olabilir

çocuklar yemek sorunu

Akla gelen ilk ve en mantıklı seçenek budur. Çocuğunuz eğer yemek yemiyorsa bunun ana sebebi çocuğun acıkmamış olmasıdır. Zorlamak ısrarla yedirmeye çalışmak çocuğun üzerinde baskı kurmak olumlu sonuç vermez. Aksine çocuğun inat etmesine yahut o an yemeği yiyip daha sonra size karşı tavır almasına sebep olur.

2- Sevmediği Yemek Olabilir

çocuğum yemek yemiyor

Çocuk acıkmış olsa bile eğer sevmediği bir yemek ile karşılaşmışsa yememe refleksi gösterebilir. Çocukluktan itibaren zorlayarak yemek yedirmeye çalışmak ters tepecek ve evladınız ileri ki yaşlarında da o yemeği sevmeyecektir. üzerine gitmeyin.

3- Duygusal problemi olan çocuklar yemez

çocuk yemek yemiyor

Nasıl ki yetişkin insanlar bazı problemler karşısında yemeden içmeden kesilir aynı şekilde bazı çocuklarda bu tepkiyi verebilir. Doğru olan çocuğun yeme içmeden kesilmesine sebep olan duygusal sıkıntıyı ortadan kaldırmaktır. Ağzına zorla yemek vermek çocuk beslenmesi için doğru bir davranış değildir.

4- İstediği şeyi yaptırmak için uğraşabilir

çocuklar neden yemek yemez

Bazı çocuklar anne babalarından talep ettikleri şeyler yerine getirilmeyince akıllarınca yemek yememe yöntemine başvurabilirler. Bu çok olağan bir durum. Bir nevi işyerinde greve gitmek gibi bir olaydır. Fazla büyütmeden konuyu çözmenizde fayda var.

 

Çocuğun doğru ve yeterli beslenmesi fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından oldukça önemlidir. Yukarıda yazılan sebepler yemek yememesine dair sıkça görülen sorunlardan bir kaçıdır. Eğer çocuğunuzun yemek yememesi çok ileri seviyedeyse mutlaka bir doktora başvurup uzman yardımı almalısınız.

Ancak şu eleştiriyi yapmadan geçmek doğru olmaz. Türk anneleri çocuklarını yemek konusunda fazla sıkıştırıyorlar. Yapısı gereği çocuklar bu duruma reaksiyon gösteriyor. Bebekler kusuyor biraz daha büyük çocuklar ise yemek yememek için kaçıyor, ağlıyor yahut kavga dövüş yemek yiyerek hayatı size de zehir ediyor. Bu durumun önüne geçmek için çocuğunuz eğer sağlığını tehlikeye sokacak seviyede yemek yememezlik yapmaz sadece basit iştahsızlık belirtileri gösterirse onu azıcık rahat bırakmakta fayda var.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir