Düğün 2018 düğün masrafı, altın fiyatları, altın kaç oldu, altın kaç para, çeyrek altın fiyatları, düğün, düğün masrafı, düğün yapmak, gram altın fiyatları

Altın Fiyatları ve Evlilik

kuyumcu vitrini

2018 yılı düğün sezonunu yavaş yavaş kapatıyoruz. Her ne kadar bazı çiftler yer bulamamak, maddi imkansızlıklar, ailevi sebepler gibi olaylar nedeniyle düğünlerini eylül ve ekim aylarına bırakmış olsalar bile artık çoğu kişi düşünlerini yaptı bitirdi. Düğünlerini sonbahar mevsimine bırakanlara ufak bir kötü haberimiz var. Çağırdığınız eş dost düğününüze gelmeyebilir.

Nasıl gelmez öyle şey mi olur dediğinizi duyar gibiyim. Ancak çeyrek altın fiyatlarının 400 lira gram altının 250 lira civarı seyrettiği şu günlerde insanların en son duymak istediği şey düğün. Düşünün çeyrek altının fiyatı arttı diye icat edilen gram altın bile 250 liraları görmüş kim düğüne gidip bu derece masraf etmek ister ki ?

Bugün orta seviye bir tanıdığınızın düğününe giderseniz eğer çeyrek altın + yeni kıyafet + makyaj vb + yol masrafı gibi masraflarla ortalama 1000 lira harcamanız gerekiyor. Eğer kişi birinci dereceden yakınınızsa masraf katlanarak artıyor. İnsanların önünü göremediği, dövizin yükseldiği altının tavan yaptığı şu sıralar maddi durumu iyi olmayan birinin parasını böyle bir şey için harcayacağına ben ihtimal vermiyorum.

Tabi bu saydıklarım işin düğüne davet edilenler yönünden olan sıkıntıları idi. İşin düğün sahibi yönünden olan sıkıntısı ise çok daha büyük. Bundan tam bir yıl önce 1 eylül 2017 tarihinde Kapalıçarşı’da altının gramı 146 liraymış. Bugün gram altın ise 235 lira. Kaldı ki bu sıralar mevcut fiyatlar az da olsa düşme eğilimi göstermiş durumda. Hiçbir işçilik görmemiş sade 20 gramlık 1 bilezik geçen yıl bu dönemler 20*146=2920 liraya satılıyormuş. Aynı bileziği bugün almak istediğimizde 20*235=4700 liraya bize mal oluyor. Basit bir hesapla 4700-2920=1780 lira zarar diyebiliriz.

Sadece bir bilezik ile düğün yapmak takdir edersiniz ki mümkün değildir. Nişan düğün sürecinde 5 bilezik yaptığınızı düşünürsek 5*1780= 8900 lira !  Döviz ve altının artması düğün salonu, takılar, gelinlik/damatlık, çiçek/süsleme, gibi ilk etapta akla gelen düğün masraflarının hepsini tetikledi. Kabaca bir hesapla düğünü geçen yıl yapmak yerine bu yıla bırakan biri %20 oranında zarar etmiş demektir.

Uzun lafın kısası Allah bu devirde evlenecek olan gençlere kuvvet ailelerine sabır versin…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir