Evlilik 2019 düğün masrafları, 2019 evlilik maliyeti, bahşiş masrafları, düğün maliyeti, düğün masrafları, düğün salonu masrafları, düğün yapmanın maliyeti, evlenme masrafı, evlenmenin maliyeti, evlilik maliyeti, evlilik masrafları, nişan mekanı kiralama, takı masrafları

2019 Yılı Evlilik Maliyeti: 150 Bin TL

alyans

2019 yılı düğün sezonu açıldı. Yetişebilenler ramazandan önceki 1-2 haftada düğünlerini yaptılar, yetişemeyenler ise bayramdan sonrayı bekliyor. Günümüzde evlilik sürecinin en sancılı tarafı işin ekonomik boyutu haline geldi. Söz, nişan, kına, düğün, balayı ve bunlarla birlikte yapılan bir sürü adet, gelenek, görenek vb. oldukça külfetli bir masrafın altına sokuyor evlenecek çiftleri. Haliyle evlilik yoluna ilk adımı atan kişilerin düşündükleri öncelikli konu evliliğin maliyeti ne kadar olacak, oluyor.

Evliliğin maliyeti evlenecek çiftlerin neleri tercih ettiğine göre değişiyor. 10 bin liraya evlenmekte mümkün 1 milyon liraya evlenmekte mümkün. Ancak bizler 2019 yılı ortalama evlilik maliyeti hakkında bir fikriniz olması için bu yazıyı hazırladık.

Evlilik deyince akla ilk gelen şey evlilik teklifi olmalı. Güzel bir evlilik teklifinin günümüzde olmazsa olmazı ise pırlanta yüzük.

Pırlanta yüzük: 6.000 TL

evlilik teklifi tektaş

Kızımıza evliliği teklif ettik kabul etti ama bununla da bitmiyor hemen çiçek ve çikolata yaptırıp aileden istemeye gidiyoruz.

Çiçek Çikolata vb: 500 TL

İsteme anında yüzükler kesmiyor denerek sizden alınacak bahşişi masraf kalemi olarak yazamıyoruz çünkü tepsiye ne atacağınıza dair herhangi bir fikrimiz yok. En iyisi siz onu kendi listenize ekleyin.

Alyanslar için: 2.000 TL

Nişan için gelin ve damata kıyafet, ayakkabı vb: 5.000 TL

Nişanı söz ile birlikte evde yapmadığınızı düşünüyorum. Bunu tercih eden çiftlerde var ve nişanı bir mekan tutmadan yapmak büyük oranda tasarruf ettiriyor. Özellikle mekan kiralarının fahiş olması evlilik sürecindeki çiftleri olumsuz etkiliyor. Ancak söz ve nişanı evde bile yapsanız, kıyafet, makyaj, ikram vb pek çok masrafı yinede yapacağınızı belirtmekte fayda var.

Nişan Mekanı: 10.000 TL

nişan salonu

Nişan günü kuaför harcamaları: 1.000 TL

Nişan pastası, nişan davetiyesi gibi yan masraflar: 3.000 TL

Eğer organizasyon yapılıp davulcular kızlar vb ekstra aksiyonlara girilecekse masraf listemiz kabarıyor. Günümüzde pek çok kişi nişan organizasyonu hizmeti almak istiyor.

Nişan organizasyonu: 3.000 TL

Buraya kadar yılmadan usanmadan gelebildiysek önümüzde kına var. Kına için yapılacak masraflar; kına elbisesi, çerezler, mekan, kına malzemeleri vb olarak sıralanabilir. Aslında kınada evde yapılması mümkün bir eğlence türü ancak pek çok kişi ufakta olsa bir mekan kiralayıp kına eğlencesini dışarıda düzenlemeyi tercih ediyor.

Kına: 5.000 TL

Gelin Çiçeği, düğün davetiyesi, saç, makyaj, arabaya asılacak havlular gibi ihtiyaçlar düğün denilince ilk akla gelen masraf kalemleri.

Bu masraf kalemleri için ortalama: 5.000 TL diyebiliriz.

Tabi yukarıda bahsettiğimiz masrafa gelin almaya gittiğinizde kapı açılmıyor denmesi ve istenilen bahşiş dahil değildir. Buraya kadar gelip kapıları açmışsanız mecbur o kapıya da bir şeyler vermek zorundasınız.

Damatlık ve gelinlik ise ortalama: 7.000 TL.

Bazı çiftler gelinlik satın almak yerine kiralamayı tercih ediyor. Ancak gelinliği satın almak ve kiralamak arasında çok fazla bir rakam oynamıyor.

Düğünde kamera çekimi: 2.000 TL

Dış geçim fotoğrafçılığı: 2.000 TL

Dış çekim fotoğrafçılığı son 5 yılda popüler olmuş bir tür. Özellikle sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla insanlar hayatlarında bir defa yaşayacakları evlilik törenini unutulmaz şekilde ölümsüzleştirmek istiyor. Bu durumda büyük bir sektör oluşturmuş durumda. Dış çekim için çok büyük bütçeler talep edenler olsa da 2.000 TL bu hizmet için gayet ideal.

Düğünde takılacak takılar: 20.000 TL

Takı meselesi evlilik sürecinin en sancılı yanlarından birisi. Bazı yörelerde adeta kurban pazarlığı gibi kıran kırana geçerken bazı yörelerde:

Takı için ne düşünürsün?

Siz kendinize yakışanı yaparsınız zaten…

Şeklinde olgunluk içerisinde geçiyor.

Altın fiyatlarının tavan yaptığı bu günlerde 20.000 lira gayet ideal takı için. Ayrıca düğün masrafları arasında en zararsız olanı da takılardır. Çünkü çiftin cebine sadece takılar kalır.

düğün takı

Düğün salonu: 15.000

Düğünün yemekli olup olmamasından katılacak kişi sayısına kadar pek çok değişken düğün mekanının fiyatını etkiler. Alt-orta gelir grubu için ideal olabilecek rakam ise 10-20 bin lira arasıdır.

Balayı: 5.000 TL

Balayının kaç gün olacağı, yurtiçi mi yoksa yurtdışı mı olacağı gibi değişkenler fiyatı etkiler. 1 haftalık güzel bir balayı içinse 5.000 lirayı gözden çıkarmak gerekir.

Ev tutma, taşınma vb: 5.000

Ev eşyaları (beyaz eşya, çeyizler, oturma grupları, yatak odası vb): 50.000

Buradaki masrafları topladığımızda karşımıza evlilik için 146.500 liralık bir maliyet çıkıyor.

Tabi bu listeye eklemeyi unuttuğumuz masraflar, beklenmeyen harcamalar, zurnaya sıkıştırılan 50 lira, sandığa oturanlara verilen bahşiş gibi yan giderleri de eklediğimizde 2019 yılında evlenmek isteyen bir çiftin ortalama 150.000 lira harcaması gerektiğini söyleyebiliriz.

 1. Bu yıl sonunda evleniyorum hiç de bahsettiğiniz kalemleri harcamadım.Bunlar kişiden kişiye göre değişir ayağınızı yorganınıza göre uzatmanız gerekir. Herşey dahil komple 50.000 Tl harcamak da size bağlı 150.000 Tl harcamak da …
  Ne alacağınıza iyi karar verin araştırın ve o ürünü en uygun satanı bulup alın internetten veya piyasadan.

 2. 16 yıllık bir kariyerim ve bu kariyere bağlı Aylık 20 bin tl gibi bir gelirim var, eşimin ailesi buna rağmen çok anlayışlı, eşimde onlardan anlayışlı, “gereksiz masraf etmeyin” diye bu üstte yazanların çoğunu harcamadık.
  -tek taş yüzük israfina hiç girmediler
  -Nişani evde yaptık, nişan masası,çiceği, yemeği ,nişan elbisesi derken benden 1500 tl çıktı
  -süt parası,soda parası, gazoz parası vs gibi gundillikler istemediler.
  – Kına için salon 1000 tl, kınalık ,kına malzemesi 1000 tane toplam 2000 tl
  -Düğün için 4500 düğün,500 tl ilahi grubu , davetiye 140 tl, kuaför 300 tl toplam 5440tl
  -damatlık yok, 1 takım elbisem var hem kız istemede,hem nişanda,hem kınada, hemse düğümde giydim. Gelinlik kirasi 1500 tl.
  – alyans ben gümüş aldım 100 tl, eşim altın 1400 tl
  -özel bi balayına gitmedik, sadece görmek istediğimiz bi kaç şehri gezdik. 3000 diyelim..
  -Eşim gereksiz desede , sonuçta kendi kullanacağımız ev deyip, Ev’i sıfırdan döşedik ama aşırı masraflı yapmadık, 20000 tl eve harcadım. İkinci elden alsaydımda anlayışla karşılardı eminim. Ancak şahsı olarak nerden baksan 10-15 sene kullanırız deyip aldım.. yani toplam 35 bin tl civari bişeye maal oldu maşşALLAH.

  – altın’ı saymıyorum sonuçta bi nevi kendimize yatırımdır.

  Bunları neden mi yazıyorum ? Yazmam normalde ama amacım Peygamberinin “Evlenin!” Diye emrettiği, evlenenin imaminın yarısını kurtardığını söylediği, “ahirette sizin çokluğunuzla övünüceğim” dediği, acele etmeyim sadece 5 şeyde acele edin deyip bu beş şey içinde evlenecek yaş’a gelen kızınızı evlendirin diye emrolulan bir Din’de bugün gençler adeta evlenmesin diye bariyer oluşturan, zinaya günaha davetiye çıkaran ahir zaman müslümanı aileler okusun diye..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir